Elektronický obojek na psy

Jako první je určitě důležité říci, že tato výcviková pomůcka neslouží k týrání jakéhokoliv zvířete a pokud se k ní člověk uchýlí, měl by si pozorně nastudovat, jak takový obojek použít. Jedině tak dosáhne požadovaného výsledku.
                Většinou jsou tyto obojky vybaveny třemi úrovněmi upozornění, a to zvukové, vibrační a elektrickým impulzem. Před tím, než začnete obojek na zvířeti používat, nechte jej s ním nějakou dobu fungovat bez jakéhokoliv použití (doba se pohybuje v řádech týdnů, nejlépe měsíc až dva). Tak docílíte toho, že si následné vjemy s ním nespojí, a tedy máte větší pravděpodobnost, že daný povel splní i po úplném odebrání obojku.Chůze u nohy
                Pokud je již váš mazlíček po dané době na obojek zvyklý, dejte psovi slovní povel, který již zná a umí ho. Pokud pes nevnímá a nadále se věnuje vlastní činnosti, přichází na řadu vibrace. Nikdy hned nepoužívejte elektrický impulz! Pokud stále pes nereaguje, postupně přidávejte sílu vibrace až ke slabému elektrickému impulzu. Vždy nejdříve řekněte povel a v případě, že pes neposlechne, jej trestejte el. obojkem. Důležité je si dávat pozor na dobu, kdy psa trestáte. Častá chyba je například při přivolání, kdy majitel trestá psa v případě, kdy se již pes rozhodl povel splnit.
                Elektronické obojky také mají určenou vzdálenost, která je u každého jiná, na kterou fungují. Pokud zvíře tuto vzdálenost překoná, obojek přestává fungovat až do doby, kdy se znova pes na danou vzdálenost přiblíží. Proto z bezpečnostních důvodů se nesnažte psa trestat, pokud si nejste jisti, kde se zrovna nachází, a nevíte, zda se již nerozhodl povel splnit.Utíkající pes
                Také mějte na paměti, že tato výcviková pomůcka není lék na vše. Jak říká R. Desenský Elektrický obojek je dobrá věc, ale jen v rukou naprosto profesionálního odborníka. Pokud někdo neví ani to, co je to reflexní oblouk a jak se využívá u výcviku, dokáže jediným zmáčknutím ovladače zmíněného obojku psa zlikvidovat na celý zbytek jeho života. Zažil jsem mnoho hlavně mysliveckých psů, kteří při příchodu pána zmizeli do boudy jen proto, že chybně experimentoval s touto ‚zbraní’, o které si dovolím tvrdit, že je to nejtěžší zbraň těžkého kalibru“. Poroto je rozhodně na místě, se před používáním poradit se zkušeným odborníkem, který vám poradí, který obojek vybrat a jak jej správně používat.