Dnešní soustruhy

Soustruh je v kovovýrobě nepostradatelný stroj, protože zajistí spoustu práce na rotačních součástkách, a proto se tolik rozšiřuje a stále zdokonaluje.

Dnešní soustruhy

Nenahraditelný stroj

Tento stoj už viděl téměř každý z nás, protože se jedná o základní obráběcí zařízení pro osově souměrné výrobky. Existuje jich několik typů, ovšem základ a ovládání je ve všem podobné a naučit se jej ovládat může každý. Od základního obrábění se dá dopracovat třeba přes řezání závitů až k složitým součástkám například do motorů. Chce to samozřejmě nějaký čas a zkušenosti. Většinou celý proces probíhá tak, že se samotný obrobek upne do sklíčidla, jenž se točí díky síle z motoru přes převodovku.

sklíčidlo soustruhu

Kromě tohoto pohybu je tu ještě jeden a ten vykonává soustružnický nůž, což je hlavní nástroj vykonávající odběr třísky. Těchto nožů je několik druhů pro různé procesy obrábění, ale vždy je zapotřebí koupit kvalitní nástroj, jenž vydrží pravidelné používání. Tento nůž je upnut v nožové hlavě, jenž umožňuje jeho naprosto přesný pohyb. Po odebírání materiálu vzniká tříska, jenž odpadává do nádoby. Samozřejmě, že součástí a možností tohoto stroje je mnohem více.

CNC technologie

Klasický soustruh je řízen plně člověkem za pomoci kol, se kterými se ručně otáčí. Na nich je zároveň stupnice, což umožňuje pohybování nástroje na opravdu velkou přesnost. Zkušený pracovník tedy může vyrábět opravdu přesné výrobky, jenž se hodí i do přesného strojírenství s přísnými nároky, přičemž to vyžaduje správné seřízení a funkčnost stroje. Tyto stroje se neustále vylepšují a zdokonalují, přičemž v dnešní době jsou velmi rozšířené CNC stroje.

CNC frézování

Ty jsou oproti běžným lidem mnohem efektivnější, protože zvládnou v sériové výrobě vyrábět složité výrobky za pouhý zlomek času. Sice se nejprve musí naprogramovat a samotný program vyzkoušet, ale potom už stroj funguje neustále v sériové výrobě. Pořizovací cena je samozřejmě vysoká, ovšem časem se při neustálém provozu rozhodně vrátí. Díky nim bude Vaše firma více automatizována, což znamená, že vládne mnohem více zakázek a zvýší se jí příjmy.