Je na čase začít šetřit

Bez tepla, vody a elektrické energie se prostě neobejdeme, náklady na ně nejsou zrovna malé, ale správným přístupem a za pomoci několika dobrých typů je určitě možné nějakou tu korunu ušetřit. A nezáleží na tom, jestli máte velký rodinný dům nebo malý byt, vše, co používáte a co vám ulehčuje život, by mělo být v souladu a vzájemně spolupracovat.
Dá se říci, že více než půl roku jsme odkázáni na topení. Samozřejmě od podzimu do jara se teploty velice liší a je nesmysl, vytápět místnosti na maximum každý den po několik měsíců. A někdy i v létě se může stát, že se ochladí a uvítáme možnost si trochu přitopit. Ať už máte kotel na plyn nebo čerpadlo, nastavte si regulaci tak, aby vám vyhovovala, to se týká i jednotlivých místností, v některé vám stačí teplota nižší, někdy vyšší, nastavit si můžete i čas.
dveře na terasu
Levnější variantou vytápění je tepelné čerpadlo. Jeho ovládání je možné prostřednictvím internetu, navíc může čerpat energii z fotovoltaiky, kterou můžete mít umístěnou např. na střeše domu. Výrobu vlastní energie vám zajistí fotovoltaika, i když investice do ní se vám vrátí až opravdu po dlouhé době, stojí za úvahu její pořízení.
Letošní léto bylo opravdu horké a tak ho ti, kdo mají klimatizaci, zvládali lépe než ti bez ní. Na podobném principu pracuje chlazení, to využívají hlavně majitelé rodinných domů, pokud máte čerpadlo, chlazení můžete provádět díky němu. Pokud máte topení v podlaze, v horkých letních dnech můžete ochlazení nasměrovat i tam.
přeplněný pokoj
Ať už při ohřátí nebo zchlazení domu hraje důležitou úlohu zateplení. To by mělo být kvalitní a pokud se k němu chystáte, rozhodně na něm nešetřete, v dalších letech pro vás bude určitě znamenat nemalou úsporu.
Šetření se vlastně bez nákladů neobejde, ale určitě čas ukáže, že vynaložená investice se postupem doby vrátí, a to mnohonásobně.

Posted in Nezařazené