Jak se postarat o muškáty, aby přečkaly zimu

Muškáty jsou nejrozšířenější letní květinou, která zdobí české domy a balkony. Proto otázka, jak je zazimovat, aby přežily zimu, trápí nejednoho pěstitele.

hlína a klobouk

Kdy a jak zazimovat muškáty?

Muškáty je potřeba uchránit před prvními mrazíky. Pokud byste je nechali venku i přes mráz, rostlinky vám uhynou. V případě, že se nechystáte muškáty zazimovat, nechejte je venku do té doby, dokud kvetou a dělají parádu. Zazimovat muškáty je složitější hlavně kvůli náročnosti na prostor skladování. Muškáty je nutné zkrátit asi na 2/3 jejich délky a očistit od všech odumřelých a nezdravě vypadajících částí. Takto očištěné rostliny uložte do světlého a chladného prostředí. Teplota by se měla pohybovat cca kolem 10°C. Dobře poslouží prosvětlené sklepy, skleník nebo chodby. V žádném případě rostliny nehnojte a zálivku dávkujte pouze příležitostně.

Alternativy k zazimování muškátů.

Internet poskytuje mnoho informací o tom, jak zazimovat rostliny. Výše zmíněný postup je nejrychlejší a nejméně náročný. Pokud chcete být kreativnější, můžete rostliny vyjmout z květináče a i s kořeny je zabalit do novin. Takto zabalené rostliny potom zavěsíte kořeny vzhůru na stejné světlé a chladné místo a část s novinami budete pravidelně rosit. Zda tato metoda přináší lepší výsledky mi není známo, za to určitě naděláte více nepořádku.
muškáty na balkóně

Na co si dát pozor?

Rostliny jste uložily k zimnímu spánku a co teď? Rostlinky je potřeba průběžně kontrolovat. Kromě občasného zalití sledujte, zda květiny netrpí nějakými plísněmi nebo škůdci. Muškáty nesmí růst a už vůbec ne kvést. Pokud se objeví nějaký kvítek, nemilosrdně jej uštípněte, jinak se květina vysiluje. Na konci února můžete muškáty jemně přihnojit a začít postupně zvyšovat zálivku na cca 1x týdně. Během dubna znásobte hnojení. Dále už zbývá jen počkat na pěkné počasí bez nočních mrazíků a hurá s květináči zpátky na balkon.