Nepodceňujte základní výzbroj pro vodácké sporty

Každý sport vyžaduje dodržovat určitá pravidla, a pokud je porušujeme, zbytečně riskujeme své zdraví, a častokrát i život. Splouvání říčních toků, a platí to pochopitelně i pro amatéry, vyžaduje patřičnou výzbroj a výstroj.
rafting na řece

Základem je vesta

Zásadní pomůckou, pro vodáky nezbytnou, je plovací vesta. Vyrábí se v základním provedení pro vodní turistiku a v profesionálním měřítku pro divokou vodu. Turistické vesty mají jednoduchou konstrukci, většinou se zapínají dvěma předními plastovými sponami, některé vesty se vážou na tkaničku. Speciální sportovní vesty pro splouvání divokých peřejí by měly být pohodlnější, musí dobře „padnout“, nesmíte se v nich cítit stísněně. Jejich součástí jsou často kapsy na suchý zip, robustní upínací mechanismy a popruhy a také záchranný vystřelovací popruh. Pamatujte, že vesta nás chrání nejen před potopením pod hladinu, ale především tlumí nárazy těla na různé překážky – balvany, betonová zdrhla, kořeny stromů, kmeny apod.

Házečka

Vodáci často zapomínají na házečku. To je docela obyčejný házecí sáček navázaný na plovoucí nylonové lano. Sáček musí být dobře viditelný, pestrobarevný, doplněný malým plovákem. Po vhození se z něj odmotává lano a plovák zajistí, aby se sáček nepotopil. Na druhém konci by měla být karabina, která zabezpečí uchycení lana např. kolem kmenu stromu. Zkušení vodáci jsou si dobře vědomi, jak se házečka může hodit, a to i při docela nevinné vodní turistice.
peřeje řeky

Helma

Ochranná helma je nezbytná pro sjezdy divoké vody, ale využít ji můžete i pro účely vodní turistiky – v obtížnějších terénech, rychleji tekoucích, silně meandrujících, v peřejnatých úsecích od obtížností WW II, a také za vyšších stavů vody, kdy je říční koryto často nevyzpytatelné. Rozhodně není žádnou ostudou, máte-li na hlavě helmu i v lehčích terénech. Přivodit si na vodě těžký úraz není nic neobvyklého, ostatně, lyžaře jste také dříve vídali na sjezdovkách jen v čepici, zatímco dnes je lyžařská helma naprosto běžným vybavením.

Obuv a oděv

Pro vodní turistiku v letních měsících postačí lehká uzavřená obuv, která chrání prsty před údery o kameny, a kromě plavek si vystačíte s šortkami a nátělníkem. Stačí však změna počasí, prudké ochlazení, a neoprenová obuv a oblek mohou vodákům dokonce zachránit život při plavání v ledové vodě.

Posted in Nezařazené