Poraďte si se zácpou rychle, účinně a zcela přírodně – co pomáhá okamžitě?

Zácpa je nepříjemným problémem, který trápí občas nás všechny. Dříve, než sáhnete po některém z projímadel v lékárně, zkuste to přírodně. Co pomáhá?

Poraďte si se zácpou rychle, účinně a zcela přírodně – co pomáhá okamžitě?

Zácpa je velmi nepříjemná, může čas od času postihnout každého z nás. Dříve, než se vydáte do lékárny pro projímadlo, zkuste si pomoci doma. Existuje totiž hned několik osvědčených přírodních pomocníků, díky kterým můžete se svými problémy zatočit rychle a snadno. Projímadla z lékárny totiž mohou být při opakovaném používání dokonce návyková, někdy tak mohou způsobit více škody, než užitku. A pokud potřebujete, co nejrychlejší úlevu, oceníte i to, že většinu z přírodních projímadel, najdete i doma ve své spižírně.

dried-fruits

Bez vlákniny to nepůjde

Pokud potřebujeme rychle ulevit, je nutné dostat do sebe, co nejvíce vlákniny. Právě vláknina je nezbytná pro správnou funkci zažívacího ústrojí, ve stravě jí však mnohdy přijímáme málo. Pokud si nehlídáte, co jíte nebo nesledujete vyváženost své potravy, může se vám velmi snadno stát, že vás zácpa zastihne. V tomto případě je nutné okamžitě vlákninu doplnit. Ta se přirozeně nachází například v ovesných vločkách, jen ty vám však samy o sobě neuleví. Nejlepším způsobem, jak do sebe vlákninu dostat, je užívat psyllium, to však doma každý z nás nemá.

Takové sušené švestky, lněná semínka nakliceno.cz, kávu nebo jablka, ale určitě doma najdete. Obecně se doporučují sladké ovocné šťávy a mošty popíjet, při problémech s vyprazdňováním. Jablečný mošt nebo švestková šťáva však působí nejspolehlivěji. Jako prevenci pak můžete pravidelně jednou denně pojídat celé jablko a uvidíte, jak se vám zažívání upraví.

pexels-photo-585750

Se lněnými semínky opatrně

Co se týče kávy, každý její milovník, již určitě zjistil, že jeden šálek po ránu rozpohybuje nejen tělo a mysl, ale dokonce také naše střeva. Pokud ale kávu nemusíte, nesmíte nebo potřebujete ulevit od zácpy svým potomkům, zkuste se spolehnout spíše na lněná semínka, která se také řadí mezi ty největší bojovníky se zácpou. Mohou je navíc užívat i děti, jsou plné živin a kromě zácpy vám tak posílí i celkové zdraví. Aby však lněná semínka účinkovala, je potřeba je rozdrtit v hmoždíři nebo je zakoupit již mleté.

Semínka se totiž stráví celá a rozkousat je dokonale nedokáže nikdo z nás. Jejich účinek by tak neměl smysl, pokud by se nerozdrtila. Semínka se dají konzumovat jen tak, přidat je ale můžete do jakéhokoliv svého oblíbeného jídla. Poté je dobře zapijte vodou, obvykle postačí jedna až dvě polévkové lžíce nadrcených semínek a problém se brzy vyřeší. Lněná semínka obsahují velké množství vlákniny, navíc umí přitahovat vodu, kterou pak přivedou až do střev, čímž se urychlí vyprazdňování. Při dlouhodobé zácpě, díky svému olejovému povrchu, promažou stolici, která se pak snadněji dostane z těla ven.

Pokud vás obtíže trápí pravidelně, konzumujte semínka denně a problémů se můžete zbavit napořád.