Samolepicí plastové obálky pro odesílání cenného psaní

I přes některé drobné nedostatky, které zákonitě provází všechny spediční firmy, poskytuje Česká počta ve srovnání s jinými evropskými zeměmi špičkové služby a lze se na ní víceméně spolehnout. V hodnocení mezi přepravními subjekty se nachází na předních pozicích evropského žebříčku, a to i přesto, že se potýká s nedostatkem zaměstnanců, a že se jedná o ryze státní podnik.
plechové poštovní schránky.jpg

Odesílání a příjem zásilek můžeme celkově vyhodnotit jako kvalitní službu. Jednou z těch osvědčených, s minimálním rizikem ztráty či poškození, je tzv. cenné psaní.

Formou cenného dopisu lze odesílat leccos, nejste pouze vázáni smluvním ujednáním, že je tento typ zásilky striktně určen pro důležité listiny. Slouží tedy pro posílání:

· Dokladů a cenných dokumentů, zejména notářsky ověřených smluv, závětí, rodných listů, oddacích listů, vysvědčení, zkrátka všeho, co se nesmí poškodit, ani ztratit.

· Peněz, tedy v tomto případě finančních obnosů ve formě bankovek.

· Cenných papírů – dluhopisy, podílové listy, akcie atd.

· Odesílat lze rovněž drahé kovy, drahokamy, šperky, ozdobné předměty, jako např. náušnice, náhrdelníky, prsteny, náramky.

· Drobnou elektroniku – mobilní telefony, MP3 přehrávače, externí disky, powerbanky atd.

Cennosti do hodnoty 1000 korun

K jejich doručování postačí zpravidla obyčejné plastové obálky, které se přelepí lepicí páskou, a tato místa se opatří jednoznačným identifikátorem odesílatele, např. dvěma jeho podpisy, případně razítky, či jejich kombinací. Omezeni jste pouze velikostí obálek, která je 35 x 25 x 5 cm.
poštovní schránka.jpg

Cenné psaní nad 1000 korun

Pro tyto účely slouží speciální bezpečnostní obálky , jedná se o plastový obal se zabezpečovacími prvky a způsob jeho vyplňování a zalepování je třeba dodržovat podle instrukcí uvedených na výrobku. Obálky se označují jako C4, nebo C5.

Součástí této služby jsou i doplňující záležitosti, např. dosílání na dobírku, případně baliček výhradně do vlastních rukou, a to jak adresátovi, tak i jeho zmocněnci či zákonnému zástupci. Možné je využít i dodejku a zkrátit lhůtu pro vyzvednutí zásilky, což je v případě cenin velmi důležité.

Odesíláte-li cenné psaní do zahraničí mimo státy Evropské unie, je nutné zásilku nechat projít celními formalitami (nálepkou – prohláškou).